מניו יורק להרצליה

הוא ניגן במועדוני הג'אז הכי מצליחים בניו יורק ועבד עם המפיק של לו ריד ודייוויד בואי, ועכשיו הוא פה: נגן הסקסופון המצליח ליאור מיליגר מביא אלינו את בשורת הג'אז העכשווי

נגן הסקסופון ליאור מיליגר, לקח על עצמו כמשימה להביא לישראל את עולם מוזיקת הג'אז מארה"ב ואירופה – וזה קורה ממש אצלנו. כל מי שהמוזיקה היא בנשמתו חייב לעצמו את זה.

גם מיליגר הוא מוזיקאי בנשמתו. הוא התאהב בג'אז בגיל צעיר ולפני כחמש שנים קרה המפנה המשמעותי בחייו: הוא עבר עם אשתו, גם היא מוזיקאית (זמרת קלאסית) לגור בניו יורק. שם, בדירה שלהם בברוקלין, כשהוא עובד ביום יום בקונסוליה הישראלית, הוא גילה את עולם הג'אז הניו יורקי – זה שכותבים עליו בספרים וכזה שרואים אותו בסרטים. "זה ממש כמו שמספרים" הוא צוחק. "מועדוני הג'אז בניו יורק פועלים עד השעות הקטנות של הלילה. אתה מגיע לשם, מדבר קצת עם אנשים, שותה עוד בירה ועוד אחת, מנגן פעם אחת עם זה ופעם אחת עם ההוא. נהיינו קבוצה של נגנים שנפגשים על בסיס קבוע. לא רק אמריקאיים, גם אירופאים ודרום אמריקאיים ומכל מקום בעולם. לא הייתי מצליח להכיר את האנשים האלה בשום צורה אחרת". אחד הסיפורים יוצאי הדופן של מיליגר הוא סיפור ההיכרות שלו עם המפיק גוטפירד דיימון – אחד מהמפיקים המוזיקליים המצליחים ביותר, כזה שעבד עם אגדות כמו דיוויד בואי, לו ריד וברברה סטרייסנד. "גרתי בברוקלין. יום אחד ניגש אליי אחד השכנים ושאל אותי 'אתה מנגן, נכון? יש לי פה אולפן קטן בבית, תן לי את הטלפון שלך אולי תבוא לנגן אצלי מתישהו'. אחרי כמה שבועות הוא התקשר והזמין אותי אליו לאולפן. יצאתי למסדרון הבניין ונכנסתי ממש לדלת שממול ואני קולט על הקירות תמונות שלו עם דיוויד בואי, מיק ג'אגר ועוד. הייתי בהלם. שאלתי אותו מה הסיפור אז הוא סיפר לי שהוא באמת היה המפיק המוזיקלי של אותן אגדות". בין מיליגר ודיימון נוצר קשר, הם עבדו יחד במשך כשנתיים ושיתפו פעולה באחד משני האלבומים שהוציא מיליגר בניו יורק. במקביל, דרך העבודה שלו בקונסוליה, אירגן מיליגר פעם בחודש הופעות של הרכבי ג'אז ישראליים בניו יורק, כך גם התוודע לחלק גדול מהסצנה העכשווית בארץ.

עכשיו יש לו חלום חדש: להביא ארצה את כל מה שלמד שם אלינו לפה, באמצעות סדרה של מופעי ג'אז מעולים בשקיעה, עם בריזה מהים וטובי המוזיקאים הישראלים בז'אנר. מרכז תאו החדש, שאחת מהמטרות שלו היא לתמוך באמנים צעירים, החליט לתת במה לסדרה הזו ובכך גם לטפח מוזיקאים מוכשרים שעוד ישמעו עליהם לא מעט בעתיד. בסדרה שכוללת שישה מופעים תחת השם "Jazz@TEO" מתארחים אמני הג'אז הישראלים המובילים בסצנות הג'אז השונות בארץ ובחו"ל. "התמקדתי בחבר'ה שאני מכיר, כאלה שאני יודע שעושים מוזיקה טובה, מקורית ומופיעים גם בארץ וגם בעולם" הוא מסביר. "מוזיקאים כמו עמרי מור שהוא פסנתרן ושם דבר בתחום, אלברט בגר שהוא אחד ממוזיקאי הג'אז הפעילים בארץ ואנשים ממש מחכים לדבר הבא שהוא יעשה, או שי חזן שהוא בסיסט לקראת אלבום שני. לא מעט מוזיקאים שהיו מפוזרים בעולם חזרו לכאן בתקופה האחרונה, וזה עושה רק טוב לסצנה – הם גם ירעננו את השורות פה וגם יגדלו את הדורות החדשים של המוזיקאים בארץ".

שתפו עם אנשים שיעניין אותם

אולי יעניין אותך גם