ארץ מובטחת

דריה קאופמן

18.5-20.4

ערב פתיחה:

20/04/2023

דריה קאופמן

18.5-20.4

ערב פתיחה:

20/04/2023

ארץ מובטחת

ארץ מובטחת 

70 שנות צילום מבעד לעדשה של סמי וסיון פרג'

אוצרת: דריה קאופמן  

תערוכת הצילום לרגל יום העצמאות של מדינת ישראל כוללת צילומים מארכיונו של סמי פרג' ז"ל  ובנו סיון פרג' ומאפשרת הצצה אל מפעל חיים משפחתי של תיעוד אירועים היסטוריים, חברתיים ותרבותיים במדינת ישראל. האב סמי פרג' עלה לישראל בשנת 1951 במסגרת מבצע "עזרא ונחמיה" עם משפחתו. עוד בבגדאד, עבד כצלם בחנות הצילום של דודו וצילם אלפי יהודים לקראת עלייתם ארצה. בארץ, השתכנה המשפחה במעברת עמישב, שם צילם את חיי המעברה והקים את חדר החושך הראשון בארץ באוהל מעברה. מעבדת הצילום פוטו פרג' הוקמה ע"י סמי ואחיו בשנת 1952 והייתה הראשונה שהציעה פיתוח צילומים בצבע וכן פיתוח מהיר. סמי פרג' הקפיד לתעד את נופי הארץ ואנשיה אבל גם את הרגעים המכוננים של המדינה: מלחמות ישראל, מבצע אנטבה, הגעת נשיא מצרים סאדאת לישראל וחתימת הסכם השלום עם מצרים. בנו, סיון פרג', ממשיך את דרכו כמתעד אירועים היסטוריים בשלשת העשורים האחרונים כך שבתערוכה מוצגים צילומים מאז 1953 ועד היום.

התיעוד המרשים שהצטבר לאורך עשרות השנים האחרונות מאפשר להסיט לרגע את וילון ערפל הקרב הממלא את האוויר בימים אלו. שאלות פוליטיות של שמאל וימין, דת ומדינה, מהי השיטה המשטרית הרצויה וכל הדיון בדבר תפיסות היסוד המעסיקות אותנו בימים טעונים אלה מקבלות רגע של צלילות כשבוחנים את הפנים המגוונות, הפלורליסטיות והרבגוניות הניבטות מתוך התמונות. השפע והמגוון של עם ישראל, כפי שהוא עולה מהצילומים, נושא בחובו בשורה של "מציאות תשבץ ולא מציאות של שני עברי מתרס". הצילומים מגוללים סיפור של מדינה שיש בה אשכנזים וספרדים, חילונים ודתיים, יונים וניצים, חתכים סוציאליים שונים ואין חפיפה בין קבוצה אחת לאחרת. הפורטרטים השונים של החברה הישראלית העולים מתוך עבודות האמנות לא זו בלבד שמזכירים לנו את היותנו שונים זה מזה, אלא גם את היות השוני זכות גדולה ולא רק שלל ניגודים. הפלורליזם הוא מקור של כוח, של עושר תרבותי ושל פוליפוניה היוצרת שלם עשיר וערב. כמי שמאמינה בכוחה של האמנות, להעלות אותנו מהגיגי החול של היומיום אל סף גבוה יותר של הבנת העולם הסובב אותנו, אני סבורה כי לא היתה יכולה להיות שעה טובה יותר לקיים את התערוכה ולקבץ מבחר צילומים גדול החוגג את הריבוי והפלורליזם שיש בישראל. אבל, אני מקווה גם לדבר מה נוסף: שהתערוכה תצליח לעורר את תחושת הסולידריות  ושתזכיר לנו את מצבו הבסיסי של האדם, את בדידותו על פני האדמה וקוצר ימיו, ואת העובדה שיש לנו סיפור משותף לספר.

****

תאו- מרכז לתרבות אמנות ותוכן הום בשיתוף עיריית הרצליה. במרכז נערכים מופעי מחול, מוזיקה ואירועי תוכן. הגלריה לאמנות של תאו מציגה תערוכות מתחלפות של אמנות ישראלית עכשווית, התערוכות בגלריה עוסקות בנושאים חברתיים ותרבותיים בישראל דרך השמעת קולות רבים ומגוונים של אמנים עכשווים. 

 

תאו – מרכז לתרבות ואמנות, וינגייט 168, הרצליה פיתוח
שעות פעילות א'-ה' : 09:00-20:00  ו' : 09:00-13:00

Teo – Art & Cultural Center, 168 Wingate Street, Herzliya Pituach
Sun-Thur: 9:00-20:00, Fri: 9:00-13:00, Sat: Closed

תערוכות עתידיות
לא נמצאו תוצאות.
לא נמצאו תוצאות.